Doğumdan kesime: Bir buzağının hayatı

Tanıklık

Süt endüstrisinde geçen bir günü anlatan gizli kamera kayıtları hayvancılığın ardındaki hakikati gözler önüne seriyor. 

Animal Outlook’un gizli kamera kayıtlarının ve orjinal görüntülerin yer aldığı yeni videosu, izleyenleri çiftlikte doğan bir hayvanın doğduğu günden kesildiği ana kadar tüm yaşamına tanıklık edecekleri bir yolculuğa çıkarıyor.Animal Outlook’un hayvancılığın farklı veçhelerini öne çıkardığı yeni serisinin ilk parçası olan videoyu izleyenler,  Winnie adlı bir inekle tanışıyor. Süt endüstrisi için yetiştirilen Winnie’nin ve  bu endüstrideki milyonlarca ineğin kısa, acılı yaşamı hakkındaki hakikati öğreniyor. 

Oyuncu ve şarkıcı Daniella Monet tarafından seslendirilen videoda, Kaliforniya ve Pensilvanya’daki mandıralardan, Kolaroda’daki bir buzağı çiftliğinden, Kalifornia ve New Jersey’deki mezbahalarda gizli kayıtla alınan görüntüler yer alıyor. 

Hayvanları sıkışık ve kirli ortamlarda, sineklerle kaplı halde görüyoruz. Dünyaya geldikten kısa bir süre sonra annelerinden koparılan ve süt yerine geçecek yemle zorla beslenen buzağılar. Tekmelenen, itilip kakılan, fırlatılanlar; süt endüstrisindeki değerleri yüksek olmadığı için ihmal ve istismar edilen erkek buzağılar; ağrı kesici verilmeden kızgın demirle boynuzları kesilen dişi buzağılar; suni yollarla döllenen, dövülen, tekmelenen, yumruklanan, metal kıskaçlarla yakalanıp sürüklenen; ve daha uzun süre acı çekmelerine neden olacak şekilde öldürülen inekler… 

Süt endüstrisi, sütün mutlu inekler geldiğine inanmanızı istiyor. Bizim araştıramız ise acı gerçekleri ortaya koyuyor. Bir yudum inek sütü ya da o sütle yapılmış bir kaşık dondurmada kabul edilemeyecek bir istismar ve sömürü var. Ne yazık ki, araştırmamız bir kez daha bu endüstrideki pratiklerin, evlerimizdeki kedi ve köpeklerin karşılaşması durumunda cezai yaptırımlarla karşılık bulacak  istismara dayandığını ortaya koymuştur. 

İneklerin doğal ömrü yaklaşık 20 yıl. Mandıracılıkta yetiştirilen ineklerin ise 6 yaşlarına kadar yaşamalarına izin verilir; genelde süt üretimi düşmeye başladığında (hamburger ya da evcil hayvan yemi gibi düşük kalite)  et elde etmek için öldürülürler.

2020 yılında yayımlanan bir rapora göre, ineklerin bu endüstride refah içinde ya da etik biçimlerde var olma ihtimallerine ilişkin şüpheleri giderek artırıyor.  

Bitkisel süt, 2020 yılında ciddi bir büyüme gösterdi. Şu anda toplam perakende süt satışının hatırı sayılır bir kısmını, %15’ini karşılıyor. The Good Food Enstitüsünün derlediği piyasa verilerine göre, 2.5 milyar dolar değerindeki bu sektör, şimdiden bitki bazlı gıda sektörünün %35’ini oluşturuyor. 

Süt endüstrisinde ise durum tam tersi: 2020’de, 2019’daki lisanslı süt işletmelerinin sayısı 2550 azalarak, 3261’e geriledi. Farm Bureau’nun verilerine göre, ABD’deki lisanslı işletmelerin toplam sayısı da verilerin toplanmaya başladığı tarihten bu yana %55 oranında azalmış durumda: 2003 yılında 70375 işletme varken, bu sayı 2020’de 31657. 

Bu serideki diğer videolar da çiftlik ördeklerinin, tavukların, hindi ve domuzların, daha pek çok hayvanın hayatına odaklanacak. Animal Outlook’un gizli araştırmalarıyla ilgili daha fazla bilgi almak için animaloutlook.org/investigations ziyaret edebilirsiniz. 

Kaynak: Animal Outlook

Türkçesi: Mine Yıldırım

%d blogcu bunu beğendi: